Terapie a kroužky

pro rozvoj a radost našich dětí

Nácvik sociálních a komunikačních dovedností

Úterý


  • Rozvoj řečových a komunikačních dovedností se zabývá problematikou narušené komunikační schopnosti ve všech rovinách u všech věkových kategorií.
  • Naše terapeutky dlouhodobě pracují s dětmi a dospívajícími s mentálním a kombinovaným postižením nebo težšími vývojovými vadami řeči.

Mgr. Jiřina Čermáková a Mgr. Lenka Hlaváčková

Psychoterapie, diagnostika a poradenství

Dle dohody

  • Psychoterapie, psychologická podpora a poradenství s dětským i dospělým klientem
  • Diagnostika, poradenství a intervence v oblasti školní zralosti a připravenosti, předškolní přípravy i výukových obtíží v mladším školním věku.
  • Diagnostika oblasti řečových a jazykových dovedností – klinická logopedie

PhDr. Mgr. Hana Bejr Pavlíčková, Dis.


Kineziologie One Brain

čtvrtek

Metoda kineziologie One Brain pomáhá, když
  • trpíte pocity strachu, úzkosti, depresivním laděním, fobiemi, trémou nebo poruchami spánku
  • máte problémy ve vztazích
  • vás trápí psychosomatické obtíže (bolesti hlavy, zad, žaludku aj.)
  • vaše děti mají poruchy učení (dysgrafie, dyslexie a další "dys")
  • potřebujete posílit sebedůvěru a vědomí vlastních schopností.

Sylva Vozábová

Tvořivé odpoledne s muzikoterapií

Středa 14:00 - 16:00


Tvořivé odpoledne s muzikoterapií umožnuje dětem se zdravotním postižením pravidelně se potkávat (jedno odpoledne týdně) v bezpečném prostoru. Nabízet jim v této době aktivity, které jsou  přínosné pro rozvoj jejich osobnosti. Děti budou pod vedením lektora, muzikoterapeuta a současně s podporou dobrovolníků rozvíjet svoji tvořivost, fantazii, sebevyjádření, sebevědomí, jemnou motoriku,  grafomotoriku, posilovat sociální a rozhodovací schopnosti.


Muzikoterapie vychází z poznání, že hudba léčí, harmonizuje tělo i duši, přináší radost. Pracuje s prožitkem zvuků a rytmů, využívá relaxační techniky, techniky extáze, imaginaci a mnoho jiných technik, vedoucích např. k uvolnění, soustředění, odpočinku.

Muzikoterapeut: Mgr. Marcela Dohnalova, lektor: Ladislava Heiesová s dobrovolníky

Rozvoj motorických dovedností

Čtvrtek

Rozvoj motorických dovedností je klíčovým aspektem zdravého fyzického i psychického vývoje každého jedince. Tento proces zahrnuje schopnost ovládat pohyby těla, což zahrnuje jak jemnou, tak hrubou motoriku. Hrubá motorika se zaměřuje na koordinaci větších svalových skupin, například nohou, paží a trupu, a hraje zásadní roli při aktivitách, jako je chůze, běh, skákání nebo udržování rovnováhy. Na druhé straně jemná motorika spočívá v ovládání menších svalových skupin, jako jsou prsty a ruce, a její rozvoj je nezbytný pro precizní činnosti, jako je psaní, kreslení, zapínání knoflíků nebo zvedání drobných předmětů.

Žaneta Stiborová a Jana Elšíková

Fyzioterapie

Pondělí


  • Fyzioterapie se zabývá léčbou pohybového systému. K diagnostice, terapii a prevenci používají fyzioterapeuti speciální techniky, většinou manuálního charakteru.
  • Naše fyziotrapeutka je přípravena konzultovat konkrétní problémy dítěte se ZP i jeho rodičů a hledat způsoby a cesty řešení, které jsou právě pro ně vhodné a je možné je zařadit do běžného života rodiny.

Miroslava Zyková a Žaneta Stiborová

Senzomotorická integrace a nácvik každodenních činností

Pondělí

Senzomotorická integrace a nácvik každodenních činností představují klíčovou oblast práce s dětmi i dospělými, kteří mají různé formy zdravotního postižení či specifických potřeb. Tento přístup zahrnuje systematickou snahu o propojení smyslových vjemů se správnými motorickými reakcemi, což je nezbytné pro zvládnutí běžných činností, které jsou pro velkou část populace samozřejmostí, ale pro osoby se zdravotním postižením mohou představovat významnou výzvu. Základem senzomotorické integrace je pochopení, že smysly – například zrak, sluch, hmat, chuť, čich, ale i vestibulární a proprioceptivní systém – hrají zásadní roli v tom, jak jedinec vnímá a reaguje na své okolí. Pokud je tato integrace narušena, může docházet k obtížím v každodenním fungování nebo k nepřiměřeným reakcím na běžné podněty.

Ergoterapeut: Bc. Petra PŘÍHODOVÁ

Biodanza

Pátek nebo neděle


Biodanza, původně vyvinutá jako metoda pro léčení psychicky nemocných, včetně osob s mentálním hendikepem, se opírá o vědecké základy a je známa svými pozitivními účinky na fyzické i duševní zdraví. Tato metoda propojuje a vytváří kontakt se sebou samým i s ostatními. Pracuje s představivostí a může být velmi hluboká a léčivá pro tělo i duši. Biodanza probíhá ve skupině, která poskytuje bezpečný prostor a vzájemnou podporu pro růst. Posiluje vztahy a komunikaci mezi účastníky

Provází: Daniela Win a Jana Sukdoláková

Ergoterapie

pátek


Ergoterapie je léčebná metoda, jejímž primárním cílem je umožnit člověku zapojovat se do činností, které jsou pro jeho život smysluplné a nepostradatelné.

Naše ergoterapeutka se formou hry zaměřuje na podporu vývoje dětí a dospívajících s mentálním a kombinovaným postižením ve všech oblastech každodeního života. Ergoterapeut aktivně spolupracuje s rodinou dítěte, respektuje její potřeby a přání.  Radí s úpravou prostředí, nabízí možnosti stimulace pro aktivní zapojení rukou do hry, vhodné pozice pro hru, výběr hraček a nápady pro rozvoj grafomotoriky.

Ergoterapeut: Bc. Petra PŘÍHODOVÁ

Canisterapii

V současné době probíhají nepravidelná setkáni se psy v rámci tvořivých odpolední


Canisterapie je název pro metodu pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa nebo feny.